Home / Fixed Inductors / CTMLP100804AF-4R7M
CTMLP100804AF-4R7M
Central Technologies
Product No:
CTMLP100804AF-4R7M
Description:
4.7UH SMD MULTIL POWER INDUCTOR
Type Multilayer
Series CTMLP100804AF
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 4.7 µH
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
DC Resistance (DCR) 250mOhm
Current Rating (Amps) 900 mA
Height - Seated (Max) 0.039" (1.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package 1008
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 1 MHz