Home / Fixed Inductors / CTMLP100805F-2R2M
CTMLP100805F-2R2M
Central Technologies
Product No:
CTMLP100805F-2R2M
Description:
2.2UH SMD MULTIL POWER INDUCTOR
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 100
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Type Multilayer
Series CTMLP100805F
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 2.2 µH
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
DC Resistance (DCR) 100mOhm
Current Rating (Amps) 1.2 A
Height - Seated (Max) 0.047" (1.20mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package 1008
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 700mA
Inductance Frequency - Test 3 MHz