Home / Fixed Inductors / CTMMP1304AF-6R8M
CTMMP1304AF-6R8M
Central Technologies
Product No:
CTMMP1304AF-6R8M
SMD Shielded Power Inductor
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 5
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 6.8 µH
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Size / Dimension 0.138" L x 0.126" W (3.50mm x 3.20mm)
DC Resistance (DCR) 360mOhm
Current Rating (Amps) 2 A
Height - Seated (Max) 0.039" (1.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C