Home / Fixed Inductors / CTMMP1604AF-4R7M
CTMMP1604AF-4R7M
Central Technologies
Product No:
CTMMP1604AF-4R7M
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 4.7 µH
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Size / Dimension 0.175" L x 0.160" W (4.45mm x 4.06mm)
DC Resistance (DCR) 128mOhm
Current Rating (Amps) 2.5 A
Height - Seated (Max) 0.039" (1.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C