Home / Fixed Inductors / CTMMP1604AF-8R2M
CTMMP1604AF-8R2M
Central Technologies
Product No:
CTMMP1604AF-8R2M
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 8.2 µH
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Size / Dimension 0.175" L x 0.160" W (4.45mm x 4.06mm)
DC Resistance (DCR) 313mOhm
Current Rating (Amps) 1.6 A
Height - Seated (Max) 0.039" (1.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C