Home / Fixed Inductors / CTMMP1805F-R68M
CTMMP1805F-R68M
Central Technologies
Product No:
CTMMP1805F-R68M
Manufacturer:
Central Technologies
Description:
SMD Shielded Power Inductor
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 10
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Central Technologies
Series -
Package Bulk
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 0.68 µH
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Size / Dimension 0.161" L x 0.181" W (4.10mm x 4.60mm)
DC Resistance (DCR) 36mOhm
Current Rating (Amps) 6 A
Height - Seated (Max) 0.047" (1.20mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C