Home / Fixed Inductors / CTMMP1806F-1R0M
CTMMP1806F-1R0M
Central Technologies
Product No:
CTMMP1806F-1R0M
SMD Shielded Power Inductor
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 10
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 1 µH
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Size / Dimension 0.161" L x 0.181" W (4.10mm x 4.60mm)
DC Resistance (DCR) 42mOhm
Current Rating (Amps) 7 A
Height - Seated (Max) 0.197" (5.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C