Home / Fixed Inductors / CTMMP1808AF-5R6M
CTMMP1808AF-5R6M
Central Technologies
Product No:
CTMMP1808AF-5R6M
SMD Shielded Power Inductor
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 5
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 5.6 µH
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Size / Dimension 0.175" L x 0.160" W (4.45mm x 4.06mm)
DC Resistance (DCR) 125mOhm
Current Rating (Amps) 3 A
Height - Seated (Max) 0.071" (1.80mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C