Home / Fixed Inductors / CTMMP1808AF-R10N
CTMMP1808AF-R10N
Central Technologies
Product No:
CTMMP1808AF-R10N
Shielding Shielded
Tolerance ±30%
Inductance 0.1 µH
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Size / Dimension 0.175" L x 0.160" W (4.45mm x 4.06mm)
DC Resistance (DCR) 4mOhm
Current Rating (Amps) 35 A
Height - Seated (Max) 0.071" (1.80mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C