Home / Fixed Inductors / CTMMP2012BF-1R0M
CTMMP2012BF-1R0M
Central Technologies
Product No:
CTMMP2012BF-1R0M
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 1 µH
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Size / Dimension 0.224" L x 0.205" W (5.70mm x 5.20mm)
DC Resistance (DCR) 17.5mOhm
Current Rating (Amps) 13.7 A
Height - Seated (Max) 0.071" (1.80mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C