Home / Fixed Inductors / CTMMP2205F-2R2M
CTMMP2205F-2R2M
Central Technologies
Product No:
CTMMP2205F-2R2M
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 2.2 µH
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Size / Dimension 0.213" L x 0.224" W (5.40mm x 5.70mm)
DC Resistance (DCR) 76mOhm
Current Rating (Amps) 4 A
Height - Seated (Max) 0.047" (1.20mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C