Home / Fixed Inductors / CTMMP2206F-1R5M
CTMMP2206F-1R5M
Central Technologies
Product No:
CTMMP2206F-1R5M
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 1.5 µH
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Size / Dimension 0.213" L x 0.224" W (5.40mm x 5.70mm)
DC Resistance (DCR) 50mOhm
Current Rating (Amps) 6 A
Height - Seated (Max) 0.197" (5.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C