Home / Fixed Inductors / CTMMP2208F-1R5M
CTMMP2208F-1R5M
Central Technologies
Product No:
CTMMP2208F-1R5M
SMD Shielded Power Inductor
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 30
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 1.5 µH
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Size / Dimension 0.213" L x 0.224" W (5.40mm x 5.70mm)
DC Resistance (DCR) 35mOhm
Current Rating (Amps) 6.5 A
Height - Seated (Max) 0.071" (1.80mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C