Home / Fixed Inductors / CTMMP2208F-6R8M
CTMMP2208F-6R8M
Central Technologies
Product No:
CTMMP2208F-6R8M
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 6.8 µH
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Size / Dimension 0.213" L x 0.224" W (5.40mm x 5.70mm)
DC Resistance (DCR) 125mOhm
Current Rating (Amps) 4.5 A
Height - Seated (Max) 0.071" (1.80mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C