Home / Fixed Inductors / CTMMP2212F-2R2M
CTMMP2212F-2R2M
Central Technologies
Product No:
CTMMP2212F-2R2M
Manufacturer:
Central Technologies
Description:
SMD Shielded Power Inductor
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 10
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Central Technologies
Series -
Package Bulk
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 2.2 µH
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Size / Dimension 0.213" L x 0.224" W (5.40mm x 5.70mm)
DC Resistance (DCR) 35mOhm
Current Rating (Amps) 8 A
Height - Seated (Max) 0.118" (3.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C