Home / Fixed Inductors / CTMMP2709F-1R5M
CTMMP2709F-1R5M
Central Technologies
Product No:
CTMMP2709F-1R5M
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 1.5 µH
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Size / Dimension 0.287" L x 0.268" W (7.30mm x 6.80mm)
DC Resistance (DCR) 21.2mOhm
Current Rating (Amps) 13 A
Height - Seated (Max) 0.157" (4.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C