Home / Fixed Inductors / CTMMP2818AF-6R8M
CTMMP2818AF-6R8M
Central Technologies
Product No:
CTMMP2818AF-6R8M
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 6.8 µH
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Size / Dimension 0.287" L x 0.260" W (7.30mm x 6.60mm)
DC Resistance (DCR) 46mOhm
Current Rating (Amps) 8.5 A
Height - Seated (Max) 0.189" (4.80mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C