Home / Fixed Inductors / CTMMP2905F-1R0M
CTMMP2905F-1R0M
Central Technologies
Product No:
CTMMP2905F-1R0M
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 1 µH
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Size / Dimension 0.260" L x 0.287" W (6.60mm x 7.30mm)
DC Resistance (DCR) 25mOhm
Current Rating (Amps) 9 A
Height - Seated (Max) 0.051" (1.30mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C