Home / Fixed Inductors / CTMMP2906F-6R8M
CTMMP2906F-6R8M
Central Technologies
Product No:
CTMMP2906F-6R8M
SMD Shielded Power Inductor
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 10
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 6.8 µH
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Size / Dimension 0.260" L x 0.287" W (6.60mm x 7.30mm)
DC Resistance (DCR) 110mOhm
Current Rating (Amps) 3.5 A
Height - Seated (Max) 0.063" (1.60mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C