Home / Fixed Inductors / CTMMP2909F-100M
CTMMP2909F-100M
Central Technologies
Product No:
CTMMP2909F-100M
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 10 µH
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Size / Dimension 0.260" L x 0.287" W (6.60mm x 7.30mm)
DC Resistance (DCR) 101mOhm
Current Rating (Amps) 4 A
Height - Seated (Max) 0.157" (4.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C