Home / Fixed Inductors / CTMMP2912F-8R2M
CTMMP2912F-8R2M
Central Technologies
Product No:
CTMMP2912F-8R2M
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 8.2 µH
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Size / Dimension 0.260" L x 0.287" W (6.60mm x 7.30mm)
DC Resistance (DCR) 60mOhm
Current Rating (Amps) 6 A
Height - Seated (Max) 0.118" (3.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C