Home / Fixed Inductors / CTMMP2912F-R68M
CTMMP2912F-R68M
Central Technologies
Product No:
CTMMP2912F-R68M
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 0.68 µH
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Size / Dimension 0.260" L x 0.287" W (6.60mm x 7.30mm)
DC Resistance (DCR) 5.3mOhm
Current Rating (Amps) 17 A
Height - Seated (Max) 0.118" (3.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C