Home / Fixed Inductors / CTMMP3116F-1R0M
CTMMP3116F-1R0M
Central Technologies
Product No:
CTMMP3116F-1R0M
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 1 µH
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Size / Dimension 0.350" L x 0.327" W (8.90mm x 8.30mm)
DC Resistance (DCR) 5.78mOhm
Current Rating (Amps) 24 A
Height - Seated (Max) 0.157" (4.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C