Home / Fixed Inductors / CTMMP5020F-6R8M
CTMMP5020F-6R8M
Central Technologies
Product No:
CTMMP5020F-6R8M
SMD Shielded Power Inductor
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 4
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 6.8 µH
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Size / Dimension 0.543" L x 0.496" W (13.80mm x 12.60mm)
DC Resistance (DCR) 22mOhm
Current Rating (Amps) 14 A
Height - Seated (Max) 0.197" (5.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C