Home / Fixed Inductors / CTMMP5026F-5R6N
CTMMP5026F-5R6N
Central Technologies
Product No:
CTMMP5026F-5R6N
Shielding Shielded
Tolerance ±30%
Inductance 5.6 µH
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Size / Dimension 0.543" L x 0.508" W (13.80mm x 12.90mm)
DC Resistance (DCR) 11.5mOhm
Current Rating (Amps) 24 A
Height - Seated (Max) 0.264" (6.70mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C