Home / Fixed Inductors / CTMMP5026F-6R8N
CTMMP5026F-6R8N
Central Technologies
Product No:
CTMMP5026F-6R8N
Shielding Shielded
Tolerance ±30%
Inductance 6.8 µH
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Size / Dimension 0.543" L x 0.508" W (13.80mm x 12.90mm)
DC Resistance (DCR) 14.9mOhm
Current Rating (Amps) 16.5 A
Height - Seated (Max) 0.264" (6.70mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C