Home / Fixed Inductors / CTMMP8751F-1R0M
CTMMP8751F-1R0M
Central Technologies
Product No:
CTMMP8751F-1R0M
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 1 µH
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Size / Dimension 0.886" L x 0.866" W (22.50mm x 22.00mm)
DC Resistance (DCR) 0.89mOhm
Current Rating (Amps) 71 A
Height - Seated (Max) 0.512" (13.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C