Home / Fixed Inductors / CTMPA121205F-1R0M
CTMPA121205F-1R0M
Central Technologies
Product No:
CTMPA121205F-1R0M
Manufacturer:
Central Technologies
Package:
1212
Batch:
Datasheet:
Description:
1.0UH SMD MOLDED SHLD INDUCTOR
User Guide
Mfr Central Technologies
Type Molded
Series CTMPA121205F
Package Bulk
Ratings -
Features -
Q @ Freq -
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 1 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1212 (3030 Metric)
Product Status Obsolete
Material - Core -
Size / Dimension 0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
DC Resistance (DCR) 50.5mOhm Max
Current Rating (Amps) 2.5 A
Height - Seated (Max) 0.047" (1.20mm)
Operating Temperature -40°C ~ 120°C
Supplier Device Package 1212
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 6.6A
Inductance Frequency - Test 200 kHz