Home / Fixed Inductors / CTMPA121205F-1R2M
CTMPA121205F-1R2M
Central Technologies
Product No:
CTMPA121205F-1R2M
Description:
1.2UH SMD MOLDED SHLD INDUCTOR
Type Molded
Series CTMPA121205F
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 1.2 µH
Material - Core -
Size / Dimension 0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
DC Resistance (DCR) 66mOhm Max
Current Rating (Amps) 2.3 A
Height - Seated (Max) 0.047" (1.20mm)
Operating Temperature -40°C ~ 120°C
Supplier Device Package 1212
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 6.3A
Inductance Frequency - Test 200 kHz