Home / Fixed Inductors / CTMPA121205F-1R5M
CTMPA121205F-1R5M
Central Technologies
Product No:
CTMPA121205F-1R5M
Description:
1.5UH SMD MOLDED SHLD INDUCTOR
Type Molded
Series CTMPA121205F
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 1.5 µH
Material - Core -
Size / Dimension 0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
DC Resistance (DCR) 96mOhm Max
Current Rating (Amps) 1.9 A
Height - Seated (Max) 0.047" (1.20mm)
Operating Temperature -40°C ~ 120°C
Supplier Device Package 1212
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 5.7A
Inductance Frequency - Test 200 kHz