Home / Fixed Inductors / CTMPA121205F-5R6M
CTMPA121205F-5R6M
Central Technologies
Product No:
CTMPA121205F-5R6M
Description:
5.6UH SMD MOLDED SHLD INDUCTOR
Type Molded
Series CTMPA121205F
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 5.6 µH
Material - Core -
Size / Dimension 0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
DC Resistance (DCR) 389mOhm Max
Current Rating (Amps) 900 mA
Height - Seated (Max) 0.047" (1.20mm)
Operating Temperature -40°C ~ 120°C
Supplier Device Package 1212
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 3A
Inductance Frequency - Test 200 kHz