Home / Fixed Inductors / CTMPA121205F-R68N
CTMPA121205F-R68N
Central Technologies
Product No:
CTMPA121205F-R68N
Description:
0.68UH SMD MOLDED SHLD INDUCTOR
Type Molded
Series CTMPA121205F
Shielding Shielded
Tolerance ±30%
Inductance 680 nH
Material - Core -
Size / Dimension 0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
DC Resistance (DCR) 43.2mOhm Max
Current Rating (Amps) 2.7 A
Height - Seated (Max) 0.047" (1.20mm)
Operating Temperature -40°C ~ 120°C
Supplier Device Package 1212
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 7.7A
Inductance Frequency - Test 200 kHz