Home / Fixed Inductors / CTMPA121208F-1R0M
CTMPA121208F-1R0M
Central Technologies
Product No:
CTMPA121208F-1R0M
Description:
1.0UH SMD MOLDED SHLD INDUCTOR
Type Molded
Series CTMPA121208F
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 1 µH
Material - Core -
Size / Dimension 0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
DC Resistance (DCR) 32mOhm Max
Current Rating (Amps) 4 A
Height - Seated (Max) 0.079" (2.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 120°C
Supplier Device Package 1212
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 4.2A
Inductance Frequency - Test 200 kHz