Home / Fixed Inductors / CTMPC121004PF-1R5M
CTMPC121004PF-1R5M
Central Technologies
Product No:
CTMPC121004PF-1R5M
Package:
1210
Description:
1.5UH SMD SHLDED POWER INDUCTOR
Payment:
In Stock : 25
Mfr Central Technologies
Type -
Series CTMPC121004PF
Package Bulk
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 1.5 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1210 (3225 Metric)
Product Status Obsolete
Material - Core -
Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
DC Resistance (DCR) 75mOhm Max
Current Rating (Amps) 2.6 A
Height - Seated (Max) 0.039" (1.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package 1210
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 3.4A
Inductance Frequency - Test 2 MHz