Home / Fixed Inductors / CTMPH080504F-1R0M
CTMPH080504F-1R0M
Central Technologies
Product No:
CTMPH080504F-1R0M
Package:
0805
Description:
1UH SMD MOLDED SHLD INDUCTOR
Type Molded
Series CTMPH080504F
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 1 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Product Status Active
Material - Core -
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
DC Resistance (DCR) 78mOhm Max
Current Rating (Amps) 2.2 A
Height - Seated (Max) 0.039" (1.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package 0805
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 2.3A
Inductance Frequency - Test 2 MHz