Home / Fixed Inductors / CTMPH080604F-R68M
CTMPH080604F-R68M
Central Technologies
Product No:
CTMPH080604F-R68M
Package:
0806
Description:
0.68UH SMD MOLDED SHLD INDUCTOR
Type Molded
Series CTMPH080604F
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 680 nH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 0806 (2016 Metric)
Product Status Active
Material - Core -
Size / Dimension 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
DC Resistance (DCR) 56mOhm Max
Current Rating (Amps) 2.7 A
Height - Seated (Max) 0.039" (1.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package 0806
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 3.2A
Inductance Frequency - Test 2 MHz