Home / Fixed Inductors / CTMPH100805F-2R2M
CTMPH100805F-2R2M
Central Technologies
Product No:
CTMPH100805F-2R2M
Manufacturer:
Central Technologies
Package:
1008
Batch:
Datasheet:
Description:
2.2UH SMD MOLDED SHLD INDUCTOR
User Guide
Mfr Central Technologies
Type -
Series CTMPH100805F
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Q @ Freq -
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 2.2 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1008 (2520 Metric)
Product Status Active
Material - Core -
Size / Dimension 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
DC Resistance (DCR) 83mOhm Max
Current Rating (Amps) 2.5 A
Height - Seated (Max) 0.047" (1.20mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package 1008
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 3A
Inductance Frequency - Test 2 MHz