Home / Fixed Inductors / CTMPH100805F-4R7M
CTMPH100805F-4R7M
Central Technologies
Product No:
CTMPH100805F-4R7M
Package:
1008
Description:
4.7UH SMD MOLDED SHLD INDUCTOR
Type -
Series CTMPH100805F
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 4.7 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1008 (2520 Metric)
Product Status Active
Material - Core -
Size / Dimension 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
DC Resistance (DCR) 215mOhm Max
Current Rating (Amps) 1.5 A
Height - Seated (Max) 0.047" (1.20mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package 1008
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 1.9A
Inductance Frequency - Test 2 MHz