Home / Fixed Inductors / CTMPH100805F-R33M
CTMPH100805F-R33M
Central Technologies
Product No:
CTMPH100805F-R33M
Package:
1008
Description:
0.33UH SMD MOLDED SHLD INDUCTOR
Type -
Series CTMPH100805F
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 330 nH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1008 (2520 Metric)
Product Status Active
Material - Core -
Size / Dimension 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
DC Resistance (DCR) 18mOhm Max
Current Rating (Amps) 5.8 A
Height - Seated (Max) 0.047" (1.20mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package 1008
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 8.5A
Inductance Frequency - Test 2 MHz