Home / Fixed Inductors / CTMPH121005F-2R2M
CTMPH121005F-2R2M
Central Technologies
Product No:
CTMPH121005F-2R2M
Package:
1210
Description:
2.2UH SMD MOLDED SHLD INDUCTOR
Type -
Series CTMPH121005F
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 2.2 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1210 (3225 Metric)
Product Status Active
Material - Core -
Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
DC Resistance (DCR) 73mOhm Max
Current Rating (Amps) 2.7 A
Height - Seated (Max) 0.047" (1.20mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package 1210
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 3.5A
Inductance Frequency - Test 2 MHz