Home / Fixed Inductors / CTMPH121010F-1R5M
CTMPH121010F-1R5M
Central Technologies
Product No:
CTMPH121010F-1R5M
Package:
1210
Description:
1.5UH SMD MOLDED SHLD INDUCTOR
User Guide
Mfr Central Technologies
Type Molded
Series CTMPH121010F
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 1.5 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1210 (3225 Metric)
Product Status Active
Material - Core -
Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
DC Resistance (DCR) 45mOhm Max
Current Rating (Amps) 3.2 A
Height - Seated (Max) 0.110" (2.80mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package 1210
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 5.5A
Inductance Frequency - Test 2 MHz