Home / Fixed Inductors / CTMSS1278F-121K
CTMSS1278F-121K
Central Technologies
Product No:
CTMSS1278F-121K
Manufacturer:
Central Technologies
Description:
120UH SMD SHLDED POWER INDUCTOR
User Guide
Mfr Central Technologies
Type -
Series CTMSS1278F
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Q @ Freq -
Shielding Shielded
Tolerance ±10%
Inductance 120 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Product Status Active
Material - Core -
Size / Dimension 0.472" L x 0.472" W (12.00mm x 12.00mm)
DC Resistance (DCR) 230mOhm Max
Current Rating (Amps) 1.9 A
Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant 4.3MHz
Current - Saturation (Isat) 2.5A
Inductance Frequency - Test 100 kHz