Home / Fixed Inductors / CTMSS1278F-180M
CTMSS1278F-180M
Central Technologies
Product No:
CTMSS1278F-180M
Description:
18UH SMD SHLDED POWER INDUCTOR
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 5
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Central Technologies
Type -
Series CTMSS1278F
Features -
Q @ Freq -
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 18 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Product Status Active
Material - Core -
Size / Dimension 0.472" L x 0.472" W (12.00mm x 12.00mm)
DC Resistance (DCR) 43mOhm Max
Current Rating (Amps) 4.5 A
Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant 12MHz
Current - Saturation (Isat) 6.3A
Inductance Frequency - Test 100 kHz