Home / Fixed Inductors / CTMSS1278F-181K
CTMSS1278F-181K
Central Technologies
Product No:
CTMSS1278F-181K
Description:
180UH SMD SHLDED POWER INDUCTOR
Shielding Shielded
Tolerance ±10%
Inductance 180 µH
Material - Core -
Size / Dimension 0.472" L x 0.472" W (12.00mm x 12.00mm)
DC Resistance (DCR) 300mOhm Max
Current Rating (Amps) 1.7 A
Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant 4MHz
Current - Saturation (Isat) 2A
Inductance Frequency - Test 100 kHz