Home / Fixed Inductors / CTMSS1278F-8R2M
CTMSS1278F-8R2M
Central Technologies
Product No:
CTMSS1278F-8R2M
Description:
8.2UH SMD SHLDED POWER INDUCTOR
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 8.2 µH
Material - Core -
Size / Dimension 0.472" L x 0.472" W (12.00mm x 12.00mm)
DC Resistance (DCR) 28mOhm Max
Current Rating (Amps) 5.9 A
Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant 20MHz
Current - Saturation (Isat) 8.5A
Inductance Frequency - Test 100 kHz