CTP1330F-105K
Central Technologies
Product No:
CTP1330F-105K
Manufacturer:
Central Technologies
Package:
SMD
Batch:
Datasheet:
Description:
1000UH SMD MOLDED INDUCTOR
User Guide
Mfr Central Technologies
Type Molded
Series CTP1330F
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Q @ Freq -
Shielding Unshielded
Tolerance ±10%
Inductance 1 mH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 2-SMD, J-Lead
Product Status Active
Material - Core -
Size / Dimension 0.311" L x 0.128" W (7.90mm x 3.25mm)
DC Resistance (DCR) 11.16Ohm Max
Current Rating (Amps) 105 mA
Height - Seated (Max) 0.142" (3.60mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package SMD
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 22mA
Inductance Frequency - Test 1 kHz