CTP1330F-122K
Central Technologies
Product No:
CTP1330F-122K
Description:
1.2UH SMD MOLDED INDUCTOR
Shielding Unshielded
Tolerance ±10%
Inductance 1.2 µH
Material - Core -
Size / Dimension 0.311" L x 0.128" W (7.90mm x 3.25mm)
DC Resistance (DCR) 41mOhm Max
Current Rating (Amps) 2.69 A
Height - Seated (Max) 0.142" (3.60mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package SMD
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 1.4A
Inductance Frequency - Test 1 kHz