CTPA5031F-R21M
Central Technologies
Product No:
CTPA5031F-R21M
Manufacturer:
Central Technologies
Description:
0.21UH SMD SHLDED POWER INDUCTOR
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 5
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Central Technologies
Type -
Series CTPA5031F
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Q @ Freq -
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 210 nH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Product Status Active
Material - Core -
Size / Dimension 0.530" L x 0.510" W (13.46mm x 12.95mm)
DC Resistance (DCR) 0.35mOhm Max
Current Rating (Amps) 45 A
Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 100°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 71A
Inductance Frequency - Test 2 MHz