Home / Fixed Inductors / CTPCI6045F-151M
CTPCI6045F-151M
Central Technologies
Product No:
CTPCI6045F-151M
Manufacturer:
Central Technologies
Description:
SMD SHLDED POWER INDUCTOR
User Guide
Mfr Central Technologies
Type -
Series CTPCI6045F
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Q @ Freq -
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 150 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Product Status Active
Material - Core -
Size / Dimension 0.248" L x 0.236" W (6.30mm x 6.00mm)
DC Resistance (DCR) 576mOhm Max
Current Rating (Amps) 720 mA
Height - Seated (Max) 0.193" (4.90mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 460mA
Inductance Frequency - Test 100 kHz