Home / Fixed Inductors / CTPCI6045F-470M
CTPCI6045F-470M
Central Technologies
Product No:
CTPCI6045F-470M
Type -
Series CTPCI6045F
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 47 µH
Material - Core -
Size / Dimension 0.248" L x 0.236" W (6.30mm x 6.00mm)
DC Resistance (DCR) 156mOhm Max
Current Rating (Amps) 1.4 A
Height - Seated (Max) 0.193" (4.90mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 780mA
Inductance Frequency - Test 100 kHz